Rozhlédni se po Bílých Karpatech

Březen 28th, 2017 | Posted by Libuše Čechová in Aktuality

Dne 28. března jsme v rámci celoročního projektu Rozhlédni se … navštívili další místo s rozhlednou, které se nachází v oblasti Bílých Karpat, na vrcholku Velkého Lopeníku. Překrásná krajina Moravských Kopanic se nám otevřela již během jízdy autobusem. Vzhledem k dobré viditelnosti jsme zahlédli i nejvyšší vrchol Bílých Karpat, Velkou Javořinu. První zastavení  výpravy bylo v obci Lopeník, která je zajímavá rozptýlenou zástavbou domů. Někteří žáci si zakoupili na památku i první suvenýry v podobě řetízku nebo přívěsku. Díky vstřícnému přístupu zaměstnanců Obecního úřadu v Lopeníku jsme mohli dále autobusem pokračovat až k rozcestí zvaném Zlatná cesta. Po vystoupení z autobusu jsme se seznámili s pravidly pro pobyt v chráněné krajinné oblasti a dobře značená žlutá turistická trasa nás dovedla až k rozhledně na Velkém Lopeníku. Před výstupem na vyhlídkovou plošinu rozhledny, ke které jsme vystoupali po 101 schodech do výšky 19 metrů, jsme se posilnili výborným obědem od našich paní kuchařek ze školní jídelny. Výhled na malebnou krajinu Bílých Karpat byl pro všechny velkou odměnou. Ukázali jsme si různé orientační krajinné body a zopakovali si práci s buzolou. Po krátkém odpočinku k načerpání sil následovalo sestoupení do Lopenického sedla a dále pokračování trasy směrem k Mikulčinu vrchu, s krátkou zastávkou na dětském hřišti u horské chaty Jana. Z Mikulčina vrchu nás autobus převezl do Komně, kde jsme navštívili památník, který je věnován významné pedagogické osobnosti Janu Amosi Komenskému. Přítomni byli i brněnští zpravodajci České televize, kteří zde natáčeli krátkou reportáž věnovanou místu narození Jana Amose Komenského. Spokojeni a příjemně unaveni z pěkně prožitého dne jsme se vrátili ve zdraví domů.