Author Archives: Ludmila Vaverková

Minisčítání 2015

Prosinec 1st, 2015 | Posted by Ludmila Vaverková in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)

V letošním školním roce se žáci čtvrtého a pátého ročníku naší školy zapojili do třetího ročníku projektu Českého statistického úřadu s názvem Minisčítání 2015. Žáci si zábavnou formou přiblížili principy statistiky, vyzkoušeli si vyplňování dotazníku na internetu a po skončení celé akce se učili číst v grafech a diskutovali o zjištěných skutečnostech. Odpovědi na všechny otázky byly pro danou školu a třídu zpracovány do velmi přehledných sloupcových nebo kruhových diagramů.

Praktickou formou si velmi srozumitelným a poutavým způsobem rozšiřovali učivo matematiky. Výsledky Minisčítání 2015 jsou dostupné na webových stránkách www.miniscitani.cz.

Školní výlet do Zlína

Červen 13th, 2014 | Posted by Ludmila Vaverková in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
zlin

V úterý 10.6.2014 jsme se se skupinou žáků 3., 4., a 5. ročníku vypravili na výlet do Zlína. Naše první zastavení bylo ve Zlíně – Loukách, kde má pan Alois Samohýl svoji soukromou celoživotní sbírku historických automobilů, motorek, motocyklů a kol. Naše původní obavy, že tato sbírka bude zajímavá jen pro chlapce, se brzy rozplynuly. I pro děvčata bylo zajímavé posadit se do historického automobilu nebo se projet na šlapacím kole z 19. století. Žáci měli jedinečnou možnost uvidět na jednom místě vývoj automobilového průmyslu u nás a ve světě.
Další místo, které jsme navštívili, byl Malenovický hrad. Do Malenovic jsme jeli trolejbusem, což byl pro mnohé také zážitek. Malenovický hrad sice nepatří k těm nejznámějším, ale expozice, které nabízí, stojí za návštěvu. Žáci uslyšeli o historii hradu, prošli jsme si všechny výstavní prostory, a dokonce i kapli, hladomornu a věž hradu. Na vlastní oči viděli díky kamerovému systému kavčí hnízdo i s mláďaty. Velmi zajímavá byla také zoologická expozice.
V nedaleké hájence se žáci zase dověděli něco o řemeslech a tradiční výrobě z proutí a slámy.
Po krátkém odpočinku a občerstvení před hradem vedla naše cesta opět na trolejbusovou zastávku. Čekala nás totiž poslední část výletu. V původních prostorách jedné budovy baťovské továrny vybudovalo Muzeum Jihovýchodní Moravy rozsáhlou expozici. Byl zde pro nás připraven kromě prohlídky muzea obuvi také výukový program Náš malý zákazník – náš velký pán. Žáci viděli některé obuvnické stroje, na starých kopytech sestavovali dámskou, pánskou a dětskou obuv a mohli si tak zahrát na obuvníky. Velice je také zaujalo, že si mohli vytvořit reklamní plakáty na obuv a potom o nich hovořit. Tento výukový program velmi vhodně doplnil náš celoroční projekt Učíme se hospodařit.
Tečku za výletem udělala svačina v parku. Mnozí neodolali a koupili si pravou italskou pizzu. Sice se to moc nehodilo zrovna v den, kdy se lámaly teplotní rekordy, ale žáci si pochutnali.
Při návratu autobusem do Kněžpole si mnozí plánovali, jak skočí do bazénu nebo se nějak jinak osvěží.