Výchovný koncert Moravia Brass Band – Co jsou žestě?

Březen 12th, 2024 | Posted by Irena Šichová in Aktuality

V úterý 12. března jsme navštívili výchovný koncert komorního uskupení Moravia Brass Bandu v Kongresovém centru ve Zlíně, při kterém hudebníci zábavně oslovili mladé posluchače hrou na žesťové nástroje. Žesťové nástroje nazývané též plechové, nebo žestě se nejčastěji vyrábí z mosaze. Jedná se o nástroje, kde zvuk vzniká rozechvěním sloupce vzduchu v nástroji foukáním přes nátrubek nástroje. V průběhu koncertu byly představeny žesťové nástroje základní, jako trubka, lesní roh, trombon, tuba, ale i příbuzné – pikolo trubka, křídlovka, eufonium, tenorová tuba. Žesťové nástroje mají uplatnění v oblasti vážné hudby, folku, country, ale také jazzu, popu a taneční hudby. Moderátor v průběhu koncertu pokládal posluchačům různé hudební hádanky z české dechové hudby či z filmové tvorby.

Na koncertě zazněly například skladby Františka Kmocha – Muziky, muziky, Jaromíra Vejvody – Škoda lásky, Jana Slabáka – Vinohrady moje, Václava Trojana – Zamilovaný žabák. A všechny měly něco společné – roztleskaly celý sál.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.