Author Archives: Jana Kurtišová

Exkurze do Prahy

Květen 6th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140065

O  své zážitky z celodenní exkurze se podělila žákyně Tereza Pokorná.

V pondělí 6. května jsem jela se svými spolužáky na výlet do Prahy. Brzy ráno mě vezla mamka na nádraží, jen tak tak jsme to stíhaly. Ve vlaku jsme se s kamarádkami hodně nasmály.

Cesta trvala přes tři hodiny, ale když jsme dorazili do Prahy, byla jsem udivená, protože tam bylo nádherně. Navštívili jsme mnoho známých, zajímavých a významných míst. Prošli jsme celý Vyšehrad, jeli jsme metrem, viděli jsme jednu z nejstarších rotund v ČR, Národní divadlo a Tančící dům. Na Staroměstském náměstí je jedinečný orloj sestrojený Mistrem Hanušem, také jsme prošli přes Karlův most až k Prašné bráně.

Z Prahy jsme se vrátili kolem půl deváté, pak jsem vytáhla fotoaparát a ukazovala rodičům fotky. Celý výlet jsem si moc užila.

Recitační soutěž

Březen 29th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130903

Sešel se rok s rokem a na naší škole opět v březnu proběhla třídní kola recitační soutěže. Děti se poctivě připravovaly, zodpovědně vybíraly básně a trénovaly přednes, hlasitost, srozumitelnost a dramatický výraz. Nejlepší recitátoři se pak 29. 3. ve školním kole utkali ve 2 kategoriích o nejlepší umístění. Všichni jsme se na soutěž těšili.

V první kategorii (1.-3. ročník) se na 3. místě umístila Nela Jirsáková, na 2. místě Anička Kadlčíková a vítězem byl Vašek Kašný.

V druhé kategorii (4.-5. ročník) získala 3. místo Eliška Sajblová, 2. místo obsadil Štěpán Jagoš a vítězem se stal Lukáš Lapčík, který získal i cenu diváků.

Všichni recitátoři byli odměněni potleskem a sladkostí a ti nejlepší získali hodnotné ceny. Děkujeme rodičům za pomoc s výběrem a nácvikem básní. Věříme, že náklonnost k veršování, k říkankám, baladám, prostě poezii, nám vydrží po celý rok.

Archeoskanzen Modrá

Březen 19th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130790

V rámci projektu “Kde domov můj?” pokračovalo naše pátrání návštěvou archeoskanzenu v Modré. Abychom zmapovali stopy našich předků, vrátili jsme se zpět v čase do ranného středověku, do 9. století – období Velké Moravy. Skanzen představuje podobu slovanského opevněného sídliště, je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části i nadzemní konstrukce mají předlohy ve skutečných archeologických objektech a nálezech. Prohlédli jsme si i Knížecí palác a zaujala nás dlouhá, dřevěná stavba – škola a obydlí významného kněze, která vznikla na podkladě objevu z Uherského Hradiště – Sadů. tzv. metropolitní výšiny, pravděpodobné místo působení byzantské misie (864-867) zřejmě obydlí samotného arcibiskupa. Poutavě o všem vyprávěla naše průvodkyně a celkový obraz života Slovanů doplňovala volně pobíhající zvířata, což se dětem samozřejmě líbilo nejvíc.

Kde domov můj – Zlínský kraj

Leden 30th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130650

Projektový den se konal 30. ledna. Byl zaměřen na geografické zajímavosti a osobnosti Zlínského kraje. Pracovali jsme ve čtyřech skupinách. Žáci páté třídy prezentovali téma daného stanoviště a pomáhali ostatním plnit zadané úkoly. V první třídě jsme zkoumali mapu našeho kraje, pohoří, řeky a úvaly. Posléze jsme studovali znak a vlajku kraje. V prostoru družiny byly turistické zajímavosti, historické stavby, hrady a další významná místa, např. Svatý Hostýn, rozhledna Vartovna, hrad Loukov, Pulčínské skály, Valašské muzeum v přírodě… Další stanoviště bylo zaměřeno na osobnosti, např jsme se dozvěděli mnohé o Emilu Zátopkovi, Hermíně Týrlové, Karlu Zemanovi, také o slavných architektech – Evě Jiřičné a Dušanu Jurkovičovi, ale největší oblibě u dětí se těší Zdeněk Miler a Miloš Macourek. Poslední téma bylo věnováno zřejmě největší osobnosti našeho kraje, Tomáši Baťovi a jeho plánům rozvoje regionu. Projektový den jsme si všichni užili.

Co napsali žáci o projektovém dni

Říjen 25th, 2018 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
výročí republiky

Bylo to ve čtvrtek 25. října, zrovna probíhala svačina a pak se to stalo. Všichni jsme šli do druhé třídy a rozdělili se do čtyř skupin. Každá skupina šla na jedno stanoviště. Tam jsme se bavili o státních symbolech, o krajích, o slavných osobnostech minulosti i současnosti, na jednom stanovišti jsme si dokonce poslechli projev T.G.M.

Dozvěděli jsme se, že např. Jan Werich napsal Fimfárum nebo Petr Čech je slavný fotbalový brankář. Na závěr jsme psali na lístečky přání a ty jsme přivázali na balonky. Pak jsme vyšli ven, zazpívali hymnu a vypustili balonky.

Cílem celého dne bylo oslavit 100 let od vzniku Československa. Tento den se vydařil a moc se nám líbil.

Vít Jaitner a Štěpán Jagoš – žáci 5. třídy

Kde domov můj – projektový den

P1130191

Čtvrtek 25. října byl pro naše školáky docela jiný než obvykle. Místo tradiční výuky jsme si v pracovních skupinách připomněli stoleté výročí založení první Československé republiky.

Připravena byla čtyři výuková stanoviště, na kterých žáci plnili různé úkoly, seznámili se s kraji ČR a jejich zajímavostmi, poznávali osobnosti vědy a techniky, spisovatele, ale i slavné sportovce. Další pracovní témata byla státní symboly a osobnost T.G. Masaryka.

Na závěr celého snažení čekalo žáky překvapení. Balonky v barvě trikolory naplněné héliem jsme spolu s malým přáníčkem vypustili při zpěvu státní hymny k obloze. Atmosféra byla úžasná, zažili jsme opravdu krásné dopoledne.