Author Archives: Jana Kurtišová

Rodičovský ples

Únor 8th, 2020 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
DSC_009

Tak jako každý rok i letos jsme se těšili na ples. Příprava nebyla jednoduchá. Mnoho dětí při nácviku chybělo z důvodu nemocí nebo rekreací, tak jsme se různě střídali v nácviku a také si žáci připravovali vlastní choreografie i hudbu.

Další úkol byl spíše pro rodiče, připravit slavnostní oblečení a boty, domluvit česání  dívek atd. My jsme zas ladily tance, hudbu a zajištění růží. Za  velký díl práce patří poděkování p. uč. Cingelové a p. vych. Bučkové.

Všechna naše snaha  vyvrcholila 8. února, kdy jsme s povznesenou náladou a velkým vzrušením v počtu 24 tanečních párů zahajovali ples SRPŠ v krásně připraveném sále kulturního domu v Kněžpoli prním tancem, polonézou. Poté vystoupily mladší žákyně s tancem Růžová, který si samy nacvičily. Následovala Seňorita starších žaček a obrovský úspěch sklidil tanec páťáků, který roztleskal celý sál. Milým hostem večera byla děvčata z tanečního studia Yalla. Na závěr jsme tančili mazurku a jako tradičně, vyzvaly děti k tanci své rodiče a příbuzné, což má vždy velký úspěch.

Věřím, že jste si celý slavnostní program užili stejně jako my. Děkujeme všem rodičům za přípravu a vedení SRPŠ za výbornou organizaci a příjemný večer.

 

 

Fair play – Projektový den

Prosinec 13th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140952

V rámci projektového dne bylo naším úkolem rozvíjet schopnosti Fair play hry. Pod vedením zkušené lektorky p. Svobodové jsme se přenesli do světa hudby, poznávali a vyzkoušeli si netradiční hudební nástroje, vnímali vibrace, rytmus i harmonizující efekt společné hry, bubnování a zpěvu. V další lekci arteterapie, pod vedením p. Omelkové, děti zpracovaly hlínu, vytvářely a otiskovaly různé  tvary a náměty jako stromečky, listy, květiny a pod. Na třetím stanovišti byl náš úkol rozvoj představivosti. Při čtení příběhů jsme popustili uzdu své fantazii a zároveň jsme relaxovali. Poslední, čtvrtý úkol byl rozvoj vnímání našeho těla ve cvičení power yogy, naučení se správnému dýchání, schopnosti koncentrace, ale i zklidnění a odpočinku. A tak jsme v dnešním  světě digitálních a informačních technologií zažili něco neuvěřitelného. Zpívali jsme a cvičili, bubnovali a poslouchali, vytvářeli i relaxovali jsme společně a zažili jsme krásný pocit z tvůrčích možností naší mysli, zručnosti našich rukou a radosti ze společných zážitků.

Komorní výchovný koncert

Říjen 25th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
IMG_20191025_095335

Hudba je fenomén, který všechny spojuje, dá se jí porozumět kdekoli na světě, inspiruje a vyvolává emoce… Ne jinak reagovali i žáci naší školy v pátek 25.10. na koncertě mladých hudebníků Prague Cello Quarteta v nádherném sále Kongresového centra ve Zlíně. Potěšily nás nejen ukázky klasické hudby, muzikálové skladby a filmové melodie, ale i vtipný komentář samotných umělců, schopnost spolupracovat s publikem a zaujmout virtuózním představením, hrou na čtyři violoncella. Zkrátka, koncert se nám moc líbil a navíc nás po víkendu čekají prázdniny. Přejeme krásné podzimní dny.

Divadelní představení Lazy Goat

Říjen 17th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
Lazy goat

Divadlo v angličtině, těžká to věc. Jak to můžou ty děti pochopit? A bude je to vůbec bavit? Ano, anglické divadlo pro děti je forma výuky a rozvoje cizího jazyka a přiměřenou formou s podporou masek a kulis je zábavné a pochopitelné. Takže i naše třídy třeťáků, čtvrťáků a páťáků vyrazily ve čtvrtek 17. října do kina Hvězda v Uherském Hradišti na představení Lazy Goat v podání mladých herců z Divadelního Centra ve Zlíně. Ve vtipných dialozích (v češtině i angličtině) a veselých písních jsme se dozvěděli příběh o zvířátkách na farmě, ale i v lese. Hezké kostýmy, výborné masky a skvělý herecký projev odměnily děti potleskem.

Evropský den jazyků

Září 27th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140737

Také letos si žáci 4. a 5. ročníku připravili prezentace o evropských státech, jejich vlajkách a zajímavostech. A protože je tento den zaměřen na podporu učení se cizím jazykům, zazněly i v nás ve škole v pátek 27. září pozdravy a dialogy v devíti různých evropských jazycích. Dále pokračovala práce ve skupinách, kde starší žáci učili ty mladší orientovat se na mapě Evropy, přiřadit vlajky, ale také umět pozdravit v různých jazycích. Na závěr jsme si zazpívali anglické a slovenské písničky a jako pozdrav ostatním v Evropě jsme na školním hřišti vypustili balónky s vlajkami různých států. Příští rok opět dovidenia, auf wiedersehen, до свидания, do widzenia, goodbye, la revedere, adios, au revoir, búcsú, zbogom.

Kněžpolský les

Červen 21st, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140433

Náš druhý výlet, v pátek 21. června, nebyl vůbec jednoduchý.  Nejenom, že jsme putovali  cestou necestou, přes lesy a louky, doprovázeni spoustou komárů až na chráněné území nazývané Kanada, ale čekaly nás ještě úkoly na stanovištích.

Hned po nástupu a rozdělení do družstev začala naše paměť pracovat na plné obrátky. Na pěti stanovištích jsme doplňovali pracovní listy, přiřazovali obrázky, prostě prověřovali své znalosti z celoročního projektu „Kde domov můj“.

Největší výzvou byl poslední úkol. Indicie pro získání pokladu byla totiž zapsána v morseovce, takže jsme se pěkně zapotili, než jsme to rozluštili. Odměnou nám byl vítězný pocit ze zvládnutých úkolů a že jsme překonali všechny překážky. Unavení a poštípaní, ale šťastní jsme se nakonec vrátili do školy, kde nás čekal chutný oběd. Celý výlet, přestože byl náročný, se nám vydařil a budeme na zažitá dobrodružství dlouho vzpomínat.

Napajedelské plavení

Červen 19th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140276

Náš první výlet začal v úterý 18. června plavbou lodí Morava ze Spytihněvi do Napajedel. Pluli jsme se sympatickým kapitánem po řece Moravě a pozorovali jsme řeku i pobřeží s vodním ptactvem. Zaujalo nás povídání paní průvodkyně o účelu vybudování Baťova kanálu, ale i možnost rekreačního putování, třeba i s koly.

V Napajedlech jsme si prohlédli věhlasný hřebčín s výkladem paní chovatelky o  historii chovu koní, jejich tréninku i slavných vítězstvích na dostizích. Měli jsme i možnost vejít do stáje s hříbaty, což bylo velmi hezké.

Při plavbě lodí zpět jsme proplouvali plavební komorou a obdivovali technickou dokonalost zdymadel.

Mnozí si koupili na lodi suvenýry, které jim kromě vzpomínek  budou  připomínat  tento krásný výlet.

Exkurze do Prahy

Květen 6th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140065

O  své zážitky z celodenní exkurze se podělila žákyně Tereza Pokorná.

V pondělí 6. května jsem jela se svými spolužáky na výlet do Prahy. Brzy ráno mě vezla mamka na nádraží, jen tak tak jsme to stíhaly. Ve vlaku jsme se s kamarádkami hodně nasmály.

Cesta trvala přes tři hodiny, ale když jsme dorazili do Prahy, byla jsem udivená, protože tam bylo nádherně. Navštívili jsme mnoho známých, zajímavých a významných míst. Prošli jsme celý Vyšehrad, jeli jsme metrem, viděli jsme jednu z nejstarších rotund v ČR, Národní divadlo a Tančící dům. Na Staroměstském náměstí je jedinečný orloj sestrojený Mistrem Hanušem, také jsme prošli přes Karlův most až k Prašné bráně.

Z Prahy jsme se vrátili kolem půl deváté, pak jsem vytáhla fotoaparát a ukazovala rodičům fotky. Celý výlet jsem si moc užila.

 

Recitační soutěž

Březen 29th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130903

Sešel se rok s rokem a na naší škole opět v březnu proběhla třídní kola recitační soutěže. Děti se poctivě připravovaly, zodpovědně vybíraly básně a trénovaly přednes, hlasitost, srozumitelnost a dramatický výraz. Nejlepší recitátoři se pak 29. 3. ve školním kole utkali ve 2 kategoriích o nejlepší umístění. Všichni jsme se na soutěž těšili.

V první kategorii (1.-3. ročník) se na 3. místě umístila Nela Jirsáková, na 2. místě Anička Kadlčíková a vítězem byl Vašek Kašný.

V druhé kategorii (4.-5. ročník) získala 3. místo Eliška Sajblová, 2. místo obsadil Štěpán Jagoš a vítězem se stal Lukáš Lapčík, který získal i cenu diváků.

Všichni recitátoři byli odměněni potleskem a sladkostí a ti nejlepší získali hodnotné ceny. Děkujeme rodičům za pomoc s výběrem a nácvikem básní. Věříme, že náklonnost k veršování, k říkankám, baladám, prostě poezii, nám vydrží po celý rok.

 

 

Archeoskanzen Modrá

Březen 19th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130790

V rámci projektu “Kde domov můj?” pokračovalo naše pátrání návštěvou archeoskanzenu v Modré. Abychom zmapovali stopy našich předků, vrátili jsme se zpět v čase do ranného středověku, do 9. století – období Velké Moravy. Skanzen představuje podobu slovanského opevněného sídliště, je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části i nadzemní konstrukce mají předlohy ve skutečných archeologických objektech a nálezech. Prohlédli jsme si i Knížecí palác a zaujala nás dlouhá, dřevěná stavba – škola a obydlí významného kněze, která vznikla na podkladě objevu z Uherského Hradiště – Sadů. tzv. metropolitní výšiny, pravděpodobné místo působení byzantské misie (864-867) zřejmě obydlí samotného arcibiskupa. Poutavě o všem vyprávěla naše průvodkyně a celkový obraz života Slovanů doplňovala volně pobíhající zvířata, což se dětem samozřejmě líbilo nejvíc.