Author Archives: Jana Kurtišová

Komorní výchovný koncert

Říjen 25th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
IMG_20191025_095335

Hudba je fenomén, který všechny spojuje, dá se jí porozumět kdekoli na světě, inspiruje a vyvolává emoce… Ne jinak reagovali i žáci naší školy v pátek 25.10. na koncertě mladých hudebníků Prague Cello Quarteta v nádherném sále Kongresového centra ve Zlíně. Potěšily nás nejen ukázky klasické hudby, muzikálové skladby a filmové melodie, ale i vtipný komentář samotných umělců, schopnost spolupracovat s publikem a zaujmout virtuózním představením, hrou na čtyři violoncella. Zkrátka, koncert se nám moc líbil a navíc nás po víkendu čekají prázdniny. Přejeme krásné podzimní dny.

Divadelní představení Lazy Goat

Říjen 17th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
Lazy goat

Divadlo v angličtině, těžká to věc. Jak to můžou ty děti pochopit? A bude je to vůbec bavit? Ano, anglické divadlo pro děti je forma výuky a rozvoje cizího jazyka a přiměřenou formou s podporou masek a kulis je zábavné a pochopitelné. Takže i naše třídy třeťáků, čtvrťáků a páťáků vyrazily ve čtvrtek 17. října do kina Hvězda v Uherském Hradišti na představení Lazy Goat v podání mladých herců z Divadelního Centra ve Zlíně. Ve vtipných dialozích (v češtině i angličtině) a veselých písních jsme se dozvěděli příběh o zvířátkách na farmě, ale i v lese. Hezké kostýmy, výborné masky a skvělý herecký projev odměnily děti potleskem.

Evropský den jazyků

Září 27th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140737

Také letos si žáci 4. a 5. ročníku připravili prezentace o evropských státech, jejich vlajkách a zajímavostech. A protože je tento den zaměřen na podporu učení se cizím jazykům, zazněly i v nás ve škole v pátek 27. září pozdravy a dialogy v devíti různých evropských jazycích. Dále pokračovala práce ve skupinách, kde starší žáci učili ty mladší orientovat se na mapě Evropy, přiřadit vlajky, ale také umět pozdravit v různých jazycích. Na závěr jsme si zazpívali anglické a slovenské písničky a jako pozdrav ostatním v Evropě jsme na školním hřišti vypustili balónky s vlajkami různých států. Příští rok opět dovidenia, auf wiedersehen, до свидания, do widzenia, goodbye, la revedere, adios, au revoir, búcsú, zbogom.

Kněžpolský les

Červen 21st, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140433

Náš druhý výlet, v pátek 21. června, nebyl vůbec jednoduchý.  Nejenom, že jsme putovali  cestou necestou, přes lesy a louky, doprovázeni spoustou komárů až na chráněné území nazývané Kanada, ale čekaly nás ještě úkoly na stanovištích.

Hned po nástupu a rozdělení do družstev začala naše paměť pracovat na plné obrátky. Na pěti stanovištích jsme doplňovali pracovní listy, přiřazovali obrázky, prostě prověřovali své znalosti z celoročního projektu „Kde domov můj“.

Největší výzvou byl poslední úkol. Indicie pro získání pokladu byla totiž zapsána v morseovce, takže jsme se pěkně zapotili, než jsme to rozluštili. Odměnou nám byl vítězný pocit ze zvládnutých úkolů a že jsme překonali všechny překážky. Unavení a poštípaní, ale šťastní jsme se nakonec vrátili do školy, kde nás čekal chutný oběd. Celý výlet, přestože byl náročný, se nám vydařil a budeme na zažitá dobrodružství dlouho vzpomínat.

Napajedelské plavení

Červen 19th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140276

Náš první výlet začal v úterý 18. června plavbou lodí Morava ze Spytihněvi do Napajedel. Pluli jsme se sympatickým kapitánem po řece Moravě a pozorovali jsme řeku i pobřeží s vodním ptactvem. Zaujalo nás povídání paní průvodkyně o účelu vybudování Baťova kanálu, ale i možnost rekreačního putování, třeba i s koly.

V Napajedlech jsme si prohlédli věhlasný hřebčín s výkladem paní chovatelky o  historii chovu koní, jejich tréninku i slavných vítězstvích na dostizích. Měli jsme i možnost vejít do stáje s hříbaty, což bylo velmi hezké.

Při plavbě lodí zpět jsme proplouvali plavební komorou a obdivovali technickou dokonalost zdymadel.

Mnozí si koupili na lodi suvenýry, které jim kromě vzpomínek  budou  připomínat  tento krásný výlet.

Exkurze do Prahy

Květen 6th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1140065

O  své zážitky z celodenní exkurze se podělila žákyně Tereza Pokorná.

V pondělí 6. května jsem jela se svými spolužáky na výlet do Prahy. Brzy ráno mě vezla mamka na nádraží, jen tak tak jsme to stíhaly. Ve vlaku jsme se s kamarádkami hodně nasmály.

Cesta trvala přes tři hodiny, ale když jsme dorazili do Prahy, byla jsem udivená, protože tam bylo nádherně. Navštívili jsme mnoho známých, zajímavých a významných míst. Prošli jsme celý Vyšehrad, jeli jsme metrem, viděli jsme jednu z nejstarších rotund v ČR, Národní divadlo a Tančící dům. Na Staroměstském náměstí je jedinečný orloj sestrojený Mistrem Hanušem, také jsme prošli přes Karlův most až k Prašné bráně.

Z Prahy jsme se vrátili kolem půl deváté, pak jsem vytáhla fotoaparát a ukazovala rodičům fotky. Celý výlet jsem si moc užila.

 

Recitační soutěž

Březen 29th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130903

Sešel se rok s rokem a na naší škole opět v březnu proběhla třídní kola recitační soutěže. Děti se poctivě připravovaly, zodpovědně vybíraly básně a trénovaly přednes, hlasitost, srozumitelnost a dramatický výraz. Nejlepší recitátoři se pak 29. 3. ve školním kole utkali ve 2 kategoriích o nejlepší umístění. Všichni jsme se na soutěž těšili.

V první kategorii (1.-3. ročník) se na 3. místě umístila Nela Jirsáková, na 2. místě Anička Kadlčíková a vítězem byl Vašek Kašný.

V druhé kategorii (4.-5. ročník) získala 3. místo Eliška Sajblová, 2. místo obsadil Štěpán Jagoš a vítězem se stal Lukáš Lapčík, který získal i cenu diváků.

Všichni recitátoři byli odměněni potleskem a sladkostí a ti nejlepší získali hodnotné ceny. Děkujeme rodičům za pomoc s výběrem a nácvikem básní. Věříme, že náklonnost k veršování, k říkankám, baladám, prostě poezii, nám vydrží po celý rok.

 

 

Archeoskanzen Modrá

Březen 19th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130790

V rámci projektu “Kde domov můj?” pokračovalo naše pátrání návštěvou archeoskanzenu v Modré. Abychom zmapovali stopy našich předků, vrátili jsme se zpět v čase do ranného středověku, do 9. století – období Velké Moravy. Skanzen představuje podobu slovanského opevněného sídliště, je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části i nadzemní konstrukce mají předlohy ve skutečných archeologických objektech a nálezech. Prohlédli jsme si i Knížecí palác a zaujala nás dlouhá, dřevěná stavba – škola a obydlí významného kněze, která vznikla na podkladě objevu z Uherského Hradiště – Sadů. tzv. metropolitní výšiny, pravděpodobné místo působení byzantské misie (864-867) zřejmě obydlí samotného arcibiskupa. Poutavě o všem vyprávěla naše průvodkyně a celkový obraz života Slovanů doplňovala volně pobíhající zvířata, což se dětem samozřejmě líbilo nejvíc.

Kde domov můj – Zlínský kraj

Leden 30th, 2019 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1130650

Projektový den se konal 30. ledna. Byl zaměřen na geografické zajímavosti a osobnosti Zlínského kraje. Pracovali jsme ve čtyřech skupinách. Žáci páté třídy prezentovali téma daného stanoviště a pomáhali ostatním plnit zadané úkoly. V první třídě jsme zkoumali mapu našeho kraje, pohoří, řeky a úvaly. Posléze jsme studovali znak a vlajku kraje. V prostoru družiny byly turistické zajímavosti, historické stavby, hrady a další významná místa, např. Svatý Hostýn, rozhledna Vartovna, hrad Loukov, Pulčínské skály, Valašské muzeum v přírodě… Další stanoviště bylo zaměřeno na osobnosti, např jsme se dozvěděli mnohé o Emilu Zátopkovi, Hermíně Týrlové, Karlu Zemanovi, také o slavných architektech – Evě Jiřičné a Dušanu Jurkovičovi, ale největší oblibě u dětí se těší Zdeněk Miler a Miloš Macourek. Poslední téma bylo věnováno zřejmě největší osobnosti našeho kraje, Tomáši Baťovi a jeho plánům rozvoje regionu. Projektový den jsme si všichni užili.

Co napsali žáci o projektovém dni

Říjen 25th, 2018 | Posted by Jana Kurtišová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
výročí republiky

Bylo to ve čtvrtek 25. října, zrovna probíhala svačina a pak se to stalo. Všichni jsme šli do druhé třídy a rozdělili se do čtyř skupin. Každá skupina šla na jedno stanoviště. Tam jsme se bavili o státních symbolech, o krajích, o slavných osobnostech minulosti i současnosti, na jednom stanovišti jsme si dokonce poslechli projev T.G.M.

Dozvěděli jsme se, že např. Jan Werich napsal Fimfárum nebo Petr Čech je slavný fotbalový brankář. Na závěr jsme psali na lístečky přání a ty jsme přivázali na balonky. Pak jsme vyšli ven, zazpívali hymnu a vypustili balonky.

Cílem celého dne bylo oslavit 100 let od vzniku Československa. Tento den se vydařil a moc se nám líbil.

Vít Jaitner a Štěpán Jagoš – žáci 5. třídy