Author Archives: Hana Vašutová

Dentální hygiena

Prosinec 2nd, 2022 | Posted by Hana Vašutová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1170114

V pátek, 2. prosince,  se žáci 1. – 5. ročníku zapojili do preventivního programu dentální hygieny, který  si připravily studentky Lékařské fakulty UP Olomouc. Žáci se jejich prostřednictvím  a  zábavnou formou seznámili s funkcí a složením zubů. S pomocí výukového programu pro interaktivní tabule  lektorky spolu se žáky popsali, jak lidem pomáhají zuby zpracovávat potravu. Jak je správné a pravidelné čištění zubů důležité pro zdravý chrup, následovala ukázka správné techniky čištění zubů.  Po této ukázce si  žáci za dozoru studentek vyzkoušeli správné techniky čištění zoubků.  Studentkám patří velké poděkování za iniciativu věnovanou zlepšování povědomí o správné péči o dětský chrup.

Den řemesel

Září 14th, 2022 | Posted by Hana Vašutová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
IMG_2709

Dne 14. září 2022 proběhl v naší škole ” Den řemesel”. Tuto akci si pro nás připravily paní učitelky ze Střediska volného času dětí “Klubko” ze Starého Města, pod vedením paní ředitelky Mgr. Moniky Havláskové. V pěti skupinkách si děti postupně vyzkoušely práci floristy, kde si po krátkém představení tohoto řemesla, samy vytvořily podzimní vazbu z přírodnin. Na dalším stanovišti  na  děti čekalo řemeslo zedníka, poznaly  nářadí a oblečení, které patří k tomuto řemeslu. Zkusily si kolik váží 1 cihla a samy postavily dům z malých cihliček. V restauraci se děti vžily do role nejen návštěvníků restaurace, ale také do rolí číšníka a servírky, kuchaře a kuchařky, kteří se o své zákazníky pečlivě starali.  Dalším technickým řemeslem, bylo povolání elektrikáře, kde  si pohrály s elektrostavebnicemi “Voltík” s jejichž pomocí sestrojovaly elektrické obvody. Zkrášlovacím řemeslem se stalo kadeřnictví, kde probíhalo česání, stříhání dokonce i zkouška holení za pomoci opravdové pěny na holení.  Velmi praktické názorné ukázky těchto pěti řemesel děti velmi bavily a následně je ocenily hlasitým DĚKUJEME.

Recitační soutěž

Březen 30th, 2022 | Posted by Hana Vašutová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
P1160256

Po dlouhé době covidové jsme moli opět vyhlásit recitační soutěž naší školy. Pro všechny soutěžící to byl den D, prostě výzva, vyžadující odvahu, soustředění a pečlivou přípravu. Dne 30. března se totiž konalo školní kolo recitační soutěže  všech žáků ze všech tříd. Všechno vypuklo v 9,00. Žáci školy a porota s napětím očekávali výkony soutěžících. Hodnotil se přednes básní ve čtyřech kategoriích. První  třída, druhá a třetí třída, čtvrtá a pátá třída a cena diváků. Všichni recitátoři se moc snažili a patří jim velká pochvala. Nakonec jsme vyhlásili výsledky.

První  třída:

Edita Malušková
 Ina Hájková
 Jan Moštěk

Druhá a třetí třída:

Simona Blažková
 Zdeněk Vaněk
 Šarlota Řezníčková

Čtvrtá a pátá třída:

Jiří Jaitner
 Lenka Jánošová
 David Jagoš

Cenu diváků  svým uměleckým přednesem získal  Martin Jakoubek z 5.třídy.

Všem oceněným blahopřejeme a ostatním budeme držet palce v dalších soutěžích.

Turistický závod

Září 20th, 2021 | Posted by Hana Vašutová in Aktuality - (Komentáře nejsou povoleny)
IMG_20210917_105724

V rámci projektového dne se žáci kněžpolské základní školy zúčastnili Turistického závodu, který pro ně uspořádali pořadatelé z Asociace turistických oddílů mládeže a Klubu českých turistů, v pátek, 17. září 2021. Na trati dlouhé jeden a půl kilometru byly zastávky, kde žáci plnili úkoly zaměřené na sportovní zdatnost a obratnost, plížení, hod míčkem na cíl a lezení přes provazovou lávku. Dále žáci plnili úkoly z oblasti turistiky – poznávání turistických značek, stromů podle listí, kůry a vzrůstu a také znalost našich hradů, zámků a jiných pamětihodností naší republiky.  Sice v noci ze čtvrtku na pátek sprchlo, ale to nám nemohlo zkazit náladu a chuť se závodu zúčastnit a pořádně si zazávodit. Postupně se na trať vydalo jednatřicet žáků ze všech tříd. Nikdo se nám neztratil a i ti nejmladší žáčci zdatně doháněli ty nejstarší jak v obratnosti, tak ve vědomostech.

V pondělí proběhlo ve škole slavnostní vyhlášení nejlepších, v každé třídě byli vyhlášeni tři nejrychlejší žáci. Vítězům byly předány medaile a diplomy. Ostatní žáci získali za účast odznáček klubu turistů. Poděkování patří organizátorům závodu a všem zúčastněným. Těm nejmladším za odvahu vydat se sám na trať a ostatním za zápal, se kterým závodili. Všichni jsme se vrátili ze závodu trošku umazaní, ale s novými zážitky a zkušenostmi.

1. ročník:   1. Jan MOŠTĚK,  2. Jakub KAŠNÝ, 3. Anežka HEJDOVÁ

2. ročník:  1. Martin ZAŇKA, 2. Šarlota ŘEZNÍČKOVÁ, 3. Zdeněk VANĚK

3. ročník:  1. Dominik PEKÁREK, 2. Ondřej VAŠÍČEK, 3. Adam ŠEVČÍK

4. ročník:  1. David JAGOŠ, 2. Viktor MALUŠEK, 3. Adéla ZUBALÍKOVÁ

5. ročník  1. Jiří KOVAŘÍK, 2. Vojtěch PRCHLÍK, 3. Martin JAKOUBEK

Absolutním vítězem závodu se stal David Jagoš.

Hej, hej, hej, žabáci jsou nej…